ЗВІТ В.О. ДИРЕКТОРА
Адамівського ліцею
АЛЬОНИ ДЯЧУК
ЗА 2023-2024 Н.Р.
ШановнА ГРОМАДСЬКІСТЬ!
Закінчився складний 2023-2024 навчальний рік, рік, який знову проходив в умовах повномасштабної війни проти країни агресора. Сьогодні, ми підведемо підсумки у роботі колективу закладу освіти, учнів та й безпосередньо в.о. директора на посаді протягом 2023/2024 н. р..
У відповідності до функціональних обов’язків та на виконання п. 3 наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.2005 № 55 «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів», керуючись Примірним положенням про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів про свою діяльність перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, з метою подальшого утвердження відкритої, демократичної, державно-громадської системи управління освітою, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності у школі, що базується на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації, пропоную Вашій увазі звіт про свою діяльність у 2023-2024 навчальному році.
У своїй діяльності, протягом звітного періоду я, як в.о. директора ліцею керувалася посадовими обов’язками, основними нормативно-правовими документами, які регламентують роботу керівника закладу загальної середньої освіти: Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про основні засади мовної політики в Україні», Статутом закладу освіти, Правилами внутрішнього трудового розпорядку та чинними нормативно-правовими документами у галузі освіти.
Засновником Закладу є Божедарівська селищна рада. Органом управління Закладу є відділ освіти, молоді, спорту, культури та туризму Божедарівської селищної ради.
Головною метою Закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти.
Управлінська діяльність здійснювалась відповідно до розробленої Стратегії розвитку закладу, в якій чітко окреслено місію закладу – це безперервний процес підвищення ефективності освітнього процесу з одночасним урахуванням потреб суспільства, потреб особистості здобувача освіти. Цьому сприяє застосування новітніх досягнень педагогів та психології, використання інноваційних технологій навчання, комп’ютеризація освітнього процесу.
Головними завданнями Закладу є:
-
створення умов для здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти на рівні не нижчому від Державних стандартів;
-
виховання морально і фізично здорового покоління;
-
розвиток природних позитивних нахилів, здібностей та обдарованості, творчого мислення, потреб і вміння самовдосконалюватися;
-
формування громадянської позиції, власної гідності, готовності до трудової діяльності, відповідальності за свої дії;
-
виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв української нації, державної мови, національних цінностей;
-
виховання свідомого ставлення до свого здоров’я як найвищої соціальної цінності.
Заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», іншими законодавчими актами Верховної Ради України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, інших органів центральної виконавчої влади, рішеннями місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, власним Статутом.
Ми завершили 2023-2024 н. р., складний, тривожний, воєнний, який приніс нам усім чимало викликів, труднощів. Разом з тим, він був ефективним і результативним (як показав аналіз освітніх, управлінських процесів, анкетувань та досліджень серед учасників освітнього процесу).
Робота педагогічного колективу в 2023-2024 н.р. була спрямована на реалізацію Стратегії розвитку ліцею. Основними стратегічними напрямками роботи ліцею є:
1. Освітнє середовище. Система збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя. Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору. Безпечна школа. Попередження булінгу.
2. Система оцінювання здобувачів освіти. Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб.
3. Педагогічна діяльність. Методичне і кадрове забезпечення. Реалізація Концепції НУШ.
4. Управлінські процеси. Партнерство в освіті. Формування іміджу закладу освіти. Розбудова громадсько-активного освітнього закладу. Матеріально-технічне забезпечення.
РОЗДІЛ І. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Стратегічна ціль: здорові, безпечні і комфортні умови навчання та праці
Цей навчальний рік став справжнім викликом для адміністрації, педагогів, тому що довелося планувати навчання учнів різних класів за різними форматами і формами здобуття освіти. Проте, не зважаючи на труднощі, нам вдалося організувати освітній процес із дотриманням вимог безпечної роботи в умовах воєнного стану: забезпечити здобуття початкової, базової середньої освіти в ліцеї та охопити навчанням усіх здобувачів освіти, зберегти контингент наших учнів.
Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище – сукупність умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної або моральної шкоди. Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу. Ми постійно працюємо над його оновленням та покращенням. На території закладу діти почуваються безпечно і захищено. Наявні спортивні та ігрові майданчики, які є безпечними для учнів. Озеленення території створює приємний естетичний фон. Початкова школа є непрохідною і відділена від базової.
У закладі забезпечується комфортний повітряно-тепловий режим, належне освітлення, облаштування та утримання санітарних вузлів, дотримання питного режиму та інших аспектів забезпечення безпеки і комфорту освітнього процесу. Всі навчальні класи та приміщення обладнані відповідно до вимог законодавства та освітньої програми. Заклад має всі необхідні навчальні приміщення. Навчальні кімнати забезпечені інтерактивними засобами навчання (3, 4, 5, 6 класів НУШ) та необхідним навчальним обладнанням. Здійснюється регулярний моніторинг за станом засобів навчання та обладнання.
Учасники освітнього процесу знають та дотримуються вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, знають та дотримуються правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій. Працівники проходять навчання та інструктажі з даних питань. Систематично проводяться бесіди з учнями. Працівники обізнані з правилами поведінки в разі нещасного випадку чи раптового погіршення стану здоров’я учасників освітнього процесу і вживають необхідних заходів у подібних ситуаціях.
У закладі освіти створено умови для безпечного використання мережі Інтернет. Формуються навички безпечного користування мережею учнями. Учні в освітньому процесі отримують інформацію щодо безпечного використання мережі. У процесі викладання предметів (інтегрованих курсів) відбувається розвиток умінь учнів знаходити необхідну інформацію.
Для комфортного перебування у закладі важливим є дизайн середовища, якість якого має безпосередній вплив на мотивацію до навчання. У 2023-2024 н. р. педагогічні працівники, адміністрація працювали над оформленням навчальних класів, дотримуючись принципів гнучкості дизайну через створення мобільних робочих місць для індивідуальної, групової та колективної роботи, що створило можливості для швидкої зміни конфігурації освітнього середовища, форм роботи під час навчального заняття.
Проте в ліцеї залишається проблематичним облаштування території з урахуванням доступності та універсального дизайну. До закладу освіти практично не можуть потрапити дорослі і діти з обмеженими фізичними можливостями, пандус не облаштовано, а також відсутні спеціальні підйомники.
Навчальний заклад повністю оснащений системою протипожежного оповіщення, датчиками протипожежної сигналізації з різним спектром дії та підключений до пульта централізованого пожежного спостерігання. Даний пристрій забезпечує цілодобовий контроль та оповіщення у навчальному закладі у разі небезпеки.
Результати анкетування учнів щодо комфортного перебування в закладі освіти наступні:
-
89% здобувачів освіти зазначили, що їм подобається перебування у ліцеї, а 11%, відповіли, що не дуже.
-
90% зазначили, що їм комфортно у ліцеї, а 10% відповіли, що не дуже комфортно.
Стратегічна ціль: Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору
Освітній процес у закладі освіти розпочався відповідно до структури навчального року з 01 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року. Навчальні заняття організовані відповідно до розкладу занять, затвердженого в.о. директора освітнього закладу:
- з першого вересня 2024 року навчання для учнів 1-6 класів розпочалося в очному форматі, а для учнів 7-9 класів у онлайн форматі з використанням дистанційних технологій.
Право громадян на доступну освіту реалізується шляхом запровадження різних форм навчання. 4 учнів закладу навчалися дистанційно (у зв’язку з перебуванням за кордоном), що забезпечує право кожної дитини на вільний доступ до освіти.
Протягом 2023-2024 н. р. у закладі не працювала група подовженого дня.
Організація навчання у 1-4 класах, 5-9 класах здійснювалась за освітніми програмами та типовими навчальними планами.
Організація навчання у 1-4 класах здійснювалась за навчальними програмами, розробленими відповідно до Типової освітньої програми для закладів загальної середньої освіти під керівництвом Савченко О. Я., затвердженої рішенням наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 № 743-22. Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, обов’язкову для всіх загальноосвітніх навчальних закладів, а варіативна складова в поточному навчальному році не використовувалася.
Освітня програма та навчальний план для учнів ІІ ступеня були складені на основі Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженою наказом МОН України №235 від 19.02.2021, для учнів 7-9 класів складані на основі Типової освітньої програми ІІ ступеня, затвердженої наказом МОН України №405 від 20.04.2018.
Освітній процес у 2023-2024 навчальному році був організований відповідно до освітніх програм та робочого навчального плану і річного плану роботи ліцею з метою забезпечення оптимальних умов для фізичного, інтелектуального, психологічного і соціального розвитку особистості здобувачів освіти, досягнення ними рівня, що відповідає потенційним можливостям, пізнавальним інтересам і здібностям учнів.
Кількісний склад працівників ліцею становить 14 педагогічних працівників та 12 технічних.
Серед 14 учителів:
8 – мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»;
2 – «спеціаліст першої категорії»;
1 – «спеціаліст другої категорії»;
3 – «спеціаліст»;
1 – вчитель – педагогічне звання «вчитель-методист»;
5 – звання «старший учитель»;
1 – вчителя нагороджено нагрудним знаком «Відмінник освіти»;
2 – неповна вища освіта.
Наступного навчального року заклад освіти потребуватиме вчителя історії і основ правознавства (11 год.) та вчителя мистецтва (8 год.).
Стратегічна ціль: Створення простору інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу
Протягом 2023-2024 н. р. значна увага приділялася роботі бібліотеки ліцею, адже освітня діяльність у закладі освіти неможлива без створення інформаційного простору, використання інформаційних ресурсів та комунікацій між учасниками освітнього процесу. Під впливом процесів глобальної інформатизації змінюються мета і завдання школи, вони стають більше особистісно-орієнтованими, спрямованими, зокрема, на формування та розвиток здібностей учнів і вчителів щодо опрацювання освітньої інформації. Шкільна бібліотека як безпосередня частина інформаційного простору теж долучилась до виконання вищеназваних завдань. У сучасному інформаційному світі, масовому доступі до електронних ресурсів бібліотеці доводиться «віднаходити» свою роль. Друкована книга все ще відіграє важливу роль у навчанні, але цифрові технології створюють нові можливості. Тому бібліотека вже не може бути просто пунктом видачі підручників.
Бібліотека ліцею поступово трансформується в сучасний інформаційно-методичний центр, який поєднує в собі інформаційну, освітню, розвивальну, культурну, виховну, дозвіллєву функції. Діяльність бібліотеки спрямована на розвиток інформаційної культури учнів. Шкільний бібліотекар виконує функцію консультування з пошуку інформації для педагогічних працівників і учнів. Простір бібліотеки зручний для використання. Він використовується для проведення інтегрованих уроків, інформаційно-просвітницьких заходів, неформального спілкування тощо.
У 2023-2024 н. р. шкільна бібліотека працювала за такими напрямами:
-
виховання естетичної, етичної, інтелектуальної культури читачів;
-
патріотичне виховання;
-
забезпечення навчальною літературою;
-
виховання культури читання;
-
пошук нових шляхів комплектування бібліотеки.
Протягом навчального року було проведено ряд заходів, спрямованих на підвищення інформаційної культури читачів. А саме: проводилися екскурсії до шкільної бібліотеки для учнів початкової школи, організовувалися книжково-ілюстративні виставки до знаменних і пам’ятних дат, бібліотечні уроки, різноманітні бесіди.
Були проведені наступні виставки:
-
До Дня пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій в Україні;
-
«Для нас перемога окрилене слово»;
-
«Не дамо СНІДу шанс»;
-
«Ми чуємо тебе Кобзарю крізь століття»;
-
До 210-річчя від народження Т. Шевченка;
-
До дня народження Л. Українки, Г. Сковороди та інші.
До Всеукраїнського дня бібліотек проводились екскурсії до бібліотеки для наших нових читачів – першокласників. Також в рамках цього свята проходила акція «Подаруй бібліотеці книгу», в рамках якої наша бібліотека поповнилась цікавими новинками для молодших школярів.
До дня захисника України в нашій бібліотеці проходив «День бібліотворчості»: «Подарунок для героя» – створення патріотичних оберегів, прикрас.
Для учнів 5-6 класів було проведено бесіду на тему: «Самостійний вибір книги у бібліотеці». Учні згадали про структурні елементи книги та їх призначення, познайомилися з фондом бібліотеки, навчилися правильно користуватися довідниками, словниками, енциклопедіями.
До 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка для учнів 7-го класу було проведно бібліотечний урок «Тарас Шевченко поза часом і простором».
В рамках промоційної кампанії, спрямованої на набуття членства України в Європейському Союзі та отримання здобувачами освіти достатнього рівня обізнаності про Європейський Союз було проведено бесіду з учнями 8 класу «Що ти знаєш про Європейський Союз?»
Протягом року проводилося групове та індивідуальне інформування користувачів за різними темами. На початку навчального року проведена робота по розподілу підручників по класах. В кінці навчального року проведена робота, щодо інвентаризації підручників.
Згідно з нормативними документами, проводилась інвентаризація фонду навчальної та художньої літератури. В ході інвентаризації визначено потребу, резерв, процент забезпечення підручниками на 2024-2025 н.р., також було списано усю російськомовну літературу.
У бібліотеці ведеться відповідна облікова документація фонду шкільних підручників та художньої літератури.
Станом на 01.06.24 року фонд бібліотеки становить:
Підручників всього – 3128 шт.
Посібників – 845 шт.
Художньої літератури – 3919 шт.
Як і в попередні роки, значна увага приділялась роботі по запобіганню та ліквідації читацької заборгованості. В роботі використовувались традиційні форми та методи, в т. ч. проведення бесід з правил користування бібліотекою та відповідальності за збереження літератури.
Стратегічна ціль: Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації
В закладі освіти реалізується антибулінгова політика, спрямована на запобігання, протидію та реагування проявам булінгу (цькування), дискримінації. У грудні проведено акцію «16 днів проти насильства», у січні учні 5-6 класів відвідали захід «Школа без булінгу». На сайті закладу освіти розміщено корисні матеріали щодо теми антибулінгу. У серпні 2023 року, заступником директора з НВР, було складено План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) на 2023/2024 н.р.
Систематично, шляхом опитування учнів і педагогічних працівників, вивчається думка про безпеку і психологічну комфортність освітнього середовища. Здійснюється інформування педагогічних працівників щодо ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому. Відбувається систематична співпраця з представниками правоохоронних органів, іншими фахівцями з питань запобігання та протидії булінгу. Керівництво, педагогічні працівники протидіють булінгу, іншому насильству, дотримуються порядку реагування на їх прояви. Здійснюється аналіз причин відсутності учнів на заняттях та вживаються відповідні заходи. Психологічна служба у своїй діяльності тісно співпрацює з керівництвом та класними керівниками. Систематично надаються консультації учасникам освітнього процесу з проблем адаптації, булінгу, мобінгу, особистісного розвитку та інших проблем. Вивчається рівень отримання психолого-соціальної підтримки учнів, які цього потребують. Керівництво вчасно повідомляє органи та служби у справах дітей, правоохоронні органи про виявлені факти булінгу або іншого насильства. До політики запобігання булінгу і мобінгу активно залучаються представники учнівського самоврядування. З даної проблематики проводяться семінари, інші заходи. Забезпечується рівний доступ до навчання усім дітям незалежно від особливостей фізичного розвитку, етнічної та релігійної приналежності. В закладі культивується повага до прав людини та здійснюється протидія до будь-яких форм дискримінації за різними ознаками. Ця політика забезпечується через проведення бесід з учнями, проведення тематичних після урочних заходів, наскрізного процесу виховання. Заклад допомагає батькам виявляти ознаки того, що їхня дитина стала жертвою/ініціатором чи свідком булінгу (цькування). Для батьків проводяться інформаційно-просвітницькі заходи.
Стратегічна ціль: збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя
Однією з умов безпечного освітнього середовища є знання та дотримання учнями й працівниками закладу вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки.
Робота навчального закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2023/2024 навчального року здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», наказів Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 № 616 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах» (зі змінами), в редакції, затвердженій наказом Міністерства освіти і науки України від 07.10.2013 №1365 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах», від 01.08.2001 №563 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти» (зі змінами), від 18.04.2006 №304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами), листів Міністерства освіти і науки України від 26.05.2014 №1/9-266 «Про використання Методичних матеріалів «Вимоги безпеки під час канікул», від 16.06.2014 №1/9-319 «Про використання методичних матеріалів щодо організація навчання і перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх навчальних закладах.
У 2023/2024 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, інструктивно-методичних нарадах при директорові, засіданнях шкільних методичних об’єднань класних керівників тощо.
У навчальному закладі наявна система профілактичної роботи з цих питань, яка включає в себе комплекси занять за розділами, які учні вивчають на уроках «Здоров`я, безпека та добробут», «Основи здоров’я» та на годинах спілкування. Упродовж навчального року проводились Дні безпеки, Тиждень безпеки дитини, лекції, турніри та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи. В навчальному закладі оформлені стенди з попередження дитячого травматизму. В кожному корпусі розташований план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в закладі освіти у 2023/2024 навчальному році знаходився під щоденним контролем адміністрації закладу освіти.
У електронних журналах 1-9-х класів були внесені окремі бесіди та інструктажі, які були проведені зі здобувачами освіти із правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, з профілактики отруєння, правил безпеки при користуванні газом, правил безпеки з користування електроприладами, правил безпеки з вибуховонебезпечними предметами, з мінної безпеки, правил безпеки на воді та інші виховні заходи з попередження усіх видів дитячого травматизму.
Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності на уроках фізичної культури, трудового навчання, фізики, хімії, інформатики, біології, під час прогулянок, екскурсій; бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові, весняні та літні канікули.
Аналізуючи наслідки травматизму серед учнів за 2023/2024 навчальний рік, ми можемо стверджувати, що випадки травм дітей відсутні. З вересня 2023 по червень 2024 року не було зафіксовано жодного випадку травм під час освітнього процесу.
У 2024/2025 навчальному році педагогічному колективу необхідно продовжити систематичну роз’яснювальну роботу з питань попередження дитячого травматизму та контроль за поведінкою учнів на перервах та під час екскурсій.
Протягом 2023-2024 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів, дотримання правил дорожнього руху, технічної безпеки, протипожежної безпеки під час освітнього процесу та в позаурочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», комплексних заходів по закладу освіти щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів. Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з ТБ, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що робили відповідні записи.
Питання безпеки життєдіяльності учнів під час освітнього процесу та в побуті обговорювалися під час засідань педагогічних рад, на нарадах при директорі, на класних батьківських зборах.
Проведена соціальна паспортизація класів, закладу освіти. Складені і опрацьовані списки дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей, які знаходяться під опікою та позбавлені батьківського піклування, дітей з багатодітних сімей, із малозабезпечених сімей, із неповних сімей, дітей учасників АТО, тощо. Складені списки дітей, яким надається безкоштовне харчування за кошти громади: учні 1-4-х класів, діти-сироти, під опікою, діти-інваліди, тощо.
Для вивчення професійних нахилів і можливостей проведено тестування учнів 8-х, 9-х класів з метою надання допомоги у їх професійному самовизначенні. Проводилася зустріч учнів 9-х класів з працівниками
служби Центру зайнятості та представниками ВУЗів для орієнтування у виборі професії за сучасних умов.
Класні керівники та вчителі постійно тримають під контролем своїх учнів. На кожному коридорі є чергові вчителі, класні керівники супроводжують та знаходяться разом з дітьми в їдальні. Володіють інформацією про місце знаходження дітей в позаурочний час, залучають до позакласної роботи, в разі потреби відвідують вдома, проводять індивідуальні бесіди з батьками та дітьми.
З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом навчального року організовується чергування по закладу освіти вчителів. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:
-
класним керівникам потрібно постійно контролювати своїх учнів під час чергування по ліцею, не перекладати свою відповідальність на інших вчителів;
-
класним керівникам 1-4 класів та вчителям-предметникам відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіку чергування вчителів по ліцею»;
-
класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у школі, виховувати повагу до чергового учня та вчителя.
Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту ліцею у 2023/2024 навчальному році в основному виконані. У навчальному закладі були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2024-2025 н.р., уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Основні зусилля у розв‘язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів та постійного складу навчальних закладів згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги, діями під час загроз військового стану тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів ліцею проводилася під час вивчення курсів «Основи здоров’я» та “Здоров’я, безпека та добробут”.
Перевірка і закріплення учнями та педагогічним колективом навчального закладу теоретичних знань з ЦЗ, практичних навичок під час дій у екстремальних умовах здійснювалася під час проведення у закладі Дня цивільного захисту.
Результати анкетування свідчать, що учнів регулярно інформують учителі, керівництво закладу освіти щодо правил охорони праці, техніки безпеки під час занять, пожежної безпеки, правил поведінки під час надзвичайних ситуацій (93 %), 7% учнів відповіли, що здебільшого ні. 93% здобувачів освіти стверджують, що вони почувають себе безпечно у ліцеї, 7% - здебільшого ні.
Стратегічна ціль: Створення умов для здорового харчування учнів і працівників
Якісне і здорове харчування дітей — одна з умов здоров’я, розвитку та успішного навчання дітей. Заклад освіти, в якому дитина проводить більшу частину свого часу, має дбати про забезпечення умов для якісного і здорового харчування, а також формувати в учнів стійкі навички здорового харчування.
Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального збалансованого харчування дітей протягом часу перебування у закладі. Організація харчування учнів закладу регламентується законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (зі змінами та доповненнями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України), іншими нормативними документами.
Згідно з вищезазначеними документами та затвердженого перспективного меню для учнів 1-4 класів та 5-6 класів – організовано одноразове гаряче харчування. Гаряче харчування учнів відбувається згідно графіку у їдальні. За необхідності, діти забезпечуються дієтичним харчуванням. Щоденний контроль за організацією харчування учнів 1-6 класів здійснюється медичною сестрою, черговим адміністратором та класним керівником. А також, здійснюється звільнення дітей пільгових категорії від сплати за харчування.
Основним завданням закладу у 2023-2024 н. р. було не лише створити належні умови для харчування, а й докласти зусиль, щоб діти хотіли харчуватися у шкільній їдальні. Звичайно, велика роль у формуванні навичок здорового харчування належить сім’ї, але саме в школі має формуватися розуміння, що таке здорове харчування.
Кроки, виконані для створення умов здорового харчування:
• організовано зручний режим харчування для всіх учнів закладу, враховуючи кількість учнів, пропускну можливість їдальні та інші умови закладу;
• розроблене 4-х тижневе сезонне меню, яке враховує рекомендації МОЗ щодо здорового харчування у закладах освіти, пропонує дітям смачні та апетитні страви;
• регулярно проводився моніторинг стану справ у їдальні, запрошувалися батьки до контролю за харчуванням у закладі освіти;
• враховано думку дітей, батьків, працівників закладу щодо покращення умов харчування, змін у меню (за результатами анкетування учнів, вчителів, батьків);
• обговорення тем здорового харчування під час навчальних занять, позакласної роботи, у спілкуванні з батьками, зокрема наголошуючи на користі овочів, фруктів та ягід у щоденному раціоні.
Навчальний заклад укомплектований штатом: кухарем та підсобним робітником. Поточні ремонти у приміщеннях їдальні та харчоблоку і заміна посуду здійснювалася за рахунок бюджетних коштів. Протягом року адміністрацією закладу та головним спеціалістом відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Кам'янського РУ ГУ ДПСС в Дніпропетровській області Юрієм Білоусом здійснювалися перевірки організації та якості харчування.
Необхідними складовими процесу організації харчування у закладі є:
-
видання відповідних наказів;
-
затвердження списку дітей пільгової категорії;
-
відпрацювання режиму і графіка харчування дітей;
-
приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості;
-
складання меню-розкладу;
-
виготовлення страв;
-
проведення реалізації готових страв;
-
ведення обліку дітей, які отримують безкоштовне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків; дітей , які потребують дієтичного харчування;
-
контроль за харчуванням з боку адміністрації, медичної сестри, класних керівників, батьків учнів;
-
інформування батьків під час проведення батьківських зборів про організацію харчування дітей у закладі.
Продукти харчування та продовольча сировина надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічного експертизи). Облік дітей, охоплених безкоштовним харчуванням, та за кошти батьків здійснюється класними керівниками, які вчасно повідомляють про наявність учнів, особі відповідальній за організацію харчування.
В їдальні закладу освіти не допускається використання продуктів харчування без відповідного сертифікату якості; реалізація страв та виробів, продуктів харчування, які не допускаються в дитячому харчуванні, використання обладнання та інвентарю не за призначенням. Обов’язково в закладі ведеться щоденний облік харчування дітей за бюджетні кошти та батьківські кошти, згідно акту та журналу обліку харчування.
Стратегічна ціль: підвезення учнів
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про освіту», ст.36 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» забезпечується організований підвіз 22 дітей із 1 (с.Адамівка) населеного пункту, а також підвезення 1 педагога одним шкільним автобусом. З метою практичної реалізації цього питання було:
- розроблено та затверджено графік маршруту шкільного автобусу на 2023/2024 навчальний рік;
- визначено кількість учнів, які проживають за межами пішохідної доступності і складено списки, які затверджено директором закладу;
- призначено наказом відповідального вчителя (вихователя супроводу) за безпеку життєдіяльності учнів під час перевезення;
- проведено з водієм автобусу ліцею цільові інструктажі по правилам перевезення дітей;
- організовано щоденне медичне обстеження водія перед виїздом та перевірку технічного стану автобусу ліцею.
Виходячи з вище сказаного, можна зробити висновок, що заклад освіти забезпечує максимально зручне для всіх учасників освітнього процесу середовище, яке відповідає основним принципам рівності та поваги до прав людини. Здійснюються заходи, які сприяють облаштуванню та обладнанню навчальних приміщень з урахуванням принципів універсального дизайну або розумного пристосування. Облаштування освітнього середовища закладу освіти є частиною Стратегії розвитку ліцею. У закладі застосовуються освітні технології та методики, які враховують всі особливості дітей.
Освітнє середовище нашого закладу мотивує учнів до оволодіння ключовими компетентностями та наскрізними уміннями, ведення здорового способу життя. Під час освітнього процесу здійснюється формування навичок здорового способу життя та екологічно доцільної поведінки учнів. У змісті викладацької діяльності простежується формування навичок здорового способу життя, інтеграції здоров’язбережувальної та екологічної компетентностей. Дизайн навчальних приміщень є максимально функціональним та мотивуючим до навчання.
РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ
Стратегічна ціль: СПРАВЕДЛИВЕ І ОБ’ЄКТИВНЕ ОЦІНЮВАННЯ
Прагнемо, щоб здобувачі освіти та їхні батьки вважали, що оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти є справедливим і об’єктивним. У закладі освіти розроблено систему освіти, що включає принципи, форми, методи, критерії, процедури та правила оцінювання. Розроблена система ґрунтується на національних критеріях та вимогах оцінювання, враховує національну шкалу оцінювання та відображає культуру оцінювання закладу освіти. Принципи, критерії, процедури та правила оцінювання закладу освіти описано в освітній програмі. Учителі адаптують критерії оцінювання для батьків та учнів, розробляють критерії оцінювання для різних видів діяльності. Критерії оцінювання є доступними та зрозумілими для учнів. Педагогічні працівники в усній формі, на сайті закладу, на інформаційних стендах у навчальних кабінетах та інших приміщеннях закладу знайомили учасників освітнього процесу з критеріями оцінювання. Учні залучаються до спільного розроблення критеріїв оцінювання їхньої діяльності.
Система оцінювання в закладі освіти ґрунтується на особистісному та компетентнісному підходах, враховуває особливості психофізичного розвитку дітей; має у своїй основі чіткі та зрозумілі вимоги до навчальних результатів, заохочує учнів апробувати різні моделі досягнення результату без ризику отримати за це негативну оцінку; розвиває в учнів впевненість у своїх здібностях і можливостях тощо.
Учителі розробляють компетентнісні завдання для проведення оцінювання, застосовують формувальне оцінювання, що передбачає відстеження індивідуального поступу учня, практикують само- та взаємооцінювання. Педагоги застосовують формувальне оцінювання: систематично відстежують та відображають розвиток, процеси навчання і результати навчання кожного учня, регулярно надають учням ефективний зворотний зв’язок щодо їхньої роботи. Для подальшого прогресу в навчанні учням пропонують види роботи, які відповідають очікуваному розвитку учнів у майбутньому. Педагоги спрямовують учнів до того, щоб вони визначали собі освітні цілі, формулювали очікування від власної роботи, у взаємозв’язку з цими цілями та очікуваннями здійснювали самооцінювання та взаємне оцінювання результатів навчання. Результати незалежного оцінювання, зовнішніх та внутрішніх моніторингів корелюємо із результатами підсумкового семестрового та річного оцінювання. За результатами анкетування здобувачі освіти та їхні батьки вважають, що оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти є справедливим і об’єктивним.
Упровадження педагогіки партнерства, компетентнісного й інтегративного підходів в освітній процес передбачає активне включення дітей в організацію навчання. Компетентнісне навчання вимагає нових підходів до оцінювання. Орієнтирами для спостереження та оцінювання є вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів.
Навчальні досягнення здобувачів у 1-4 класах підлягають вербальному, формувальному оцінюванню та рівневому оцінюванню.
Основними видами оцінювання здобувачів освіти є вхідний контроль (проведено у вересні), поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне). В цьому навчальному році в зв’язку з воєнним часом здобувачі початкової та базової середньої освіти були звільнені від проходження ДПА.
У закладі освіти використовується поточний контроль шляхом виконання різних видів завдань, передбачених навчальною програмою, у тому числі для самостійної та індивідуальної роботи здобувачів освіти протягом семестру. Поточний контроль здійснюється під час проведення практичних та лабораторних занять, а також за результатами перевірки контрольних, самостійних робіт, індивідуальних завдань тощо.
Згідно з річним планом роботи освітнього закладу на 2023/2024 навчальний рік заступником директора з навчально-виховної роботи Безхутрою Галиною Олександрівною було проведено аналіз досягнень учнів 1-4, 5-9-х класів за 2023/2024 навчальний рік.
У початкових класах навчається 22 учнів, у 5-9 класах - 41 учнів.
За підсумками аналізу навчальних досягнень 2023/2024 навчального року із 63 учнів 1- 9 класів:
- 11 учнів 1-2 класів оцінені вербально і оформлені свідоцтва досягнень;
- 11 учнів 3-4 класів оцінені рівнево і оформлені свідоцтва досягнень;
- 63 учні переведено на наступний рік навчання;
- 3 учнів нагороджено Похвальними листами «За високі досягнення у навчанні»;
- не атестованих учнів немає.
Результати річного оцінювання знань здобувачів освіти освітнього закладу наведено в таблиці:
Клас |
Кількість учнів |
Рівень навчальних досягнень |
Примітка |
|||||||
Початковий |
Середній |
Достатній |
Високий |
|||||||
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
К-сть учнів |
% |
|||
5 |
7 |
2 |
28 |
1 |
14 |
3 |
43 |
1 |
14 |
|
6 |
12 |
4 |
33,3 |
3 |
25 |
5 |
41 |
0 |
0 |
|
7 |
5 |
4 |
80 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
20 |
|
8 |
9 |
5 |
55 |
2 |
22 |
1 |
11 |
1 |
11 |
|
9 |
8 |
6 |
75 |
1 |
12,5 |
1 |
12,5 |
0 |
0 |
|
Всього |
41 |
21 |
51,2 |
7 |
17 |
10 |
24,3 |
3 |
7,3 |
Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, робимо висновок, що в кожному класі є резерв учнів, які б могли досягти свого основного рівня.
З учнями, які мають бали початкового рівня за результатами річного оцінювання були проведені такі види роботи: індивідуальні бесіди з учнями та їх батьками, додаткові заняття з предметів, індивідуальні завдання. Розглядалось це питання на нараді при директорові й на засіданнях методичних об’єднань, з’ясовувались причини слабкої успішності учнів. Серед них були названі такі:
-
відсутня система роботи із слабо встигаючими учнями й ученицями, які пропускають заняття через хворобу,
-
недостатній зв’язок учителів із батьками.
Мережа класів
Адміністрацією та педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження й розвитку мережі закладу освіти. Проєктна потужність закладу освіти – 220 учнів.
-
Структура контингенту
Навчальний рік
Поточний
Попередній
Кількість учнів
63
61
Загальна кількість класів:
9
8
Середня наповнюваність класів у 2023-2024 навчальному році становить 7 учнів. Основними заходами зі збереження контингенту учнів у 2023/2024 навчальному році були:
-
організація обліку дітей та підлітків на території обслуговування;
-
спільна робота з ЗДО;
-
контроль відвідування учнями навчальних занять;
-
індивідуальна робота з учнями та батьками;
-
надання закладом якісної освіти.
Аналіз руху учнів
Учнів на початок 2023/2024 н. р. |
Вибуло |
Прибуло |
Учнів на кінець 2023/2024 н. р. |
63 |
1 |
1 |
63 |
Аналіз причин руху учнів свідчить, що переводи зумовлені зміною місця проживання родин і пов’язані з переїздами, в зв'язку з воєнними діями.
Основними напрямами роботи щодо забезпечення соціальної підтримки дітей пільгових категорій є виявлення, облік і створення умов для їхнього навчання, виховання й розвитку.
Станом на 05.09.2023 року у закладі навчалось – 63 учні.
Укомплектовано 9 класів, з них:
-
класи початкової ланки 4 класів;
-
класи базової середньої освіти 5 класів.
Станом на 01.06.2024 – 63 учні, з них тимчасово внутрішньо переміщені – 1 учень.
Відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної освіти, згідно заяв батьків, станом на 01.06.2024 до 1-го класу зараховано 8 дітей. Список зарахованих учнів висвітлено на сайті закладу.
Для здійснення оцінювання навчальних досягнень учнів та зворотнього зв’язку з батьками під час освітнього процесу з застосуванням технологій дистанційного навчання використовували електронний журнал/щоденник «Нові знання». Використання даної платформи дозволило зробити навчання більш доступним, сучасним та ефективним.
Надалі необхідно працювати над такими питаннями:
-
Удосконалити мережу закладу відповідно до запитів батьківської громадськості на освітні послуги та форми здобуття освіти.
-
Формувати сучасне освітнє середовище Нової української школи, забезпечити зміни просторово-предметного оточення, впроваджувати нові програми та засоби навчання.
Стратегічна ціль: РОЗВИТОК ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ
Здібні, талановиті люди в будь-якому суспільстві є його «локомотивом». Саме їхніми інтелектуальними зусиллями забезпечується прогрес суспільства, плодами якого користуються всі. Завдання нашого закладу – підтримати учня і розвинути його здібності, підготувати ґрунт для того, щоб ці здібності було реалізовано. Тому у 2023-2024 н. р. значна увага приділялася роботі з обдарованими дітьми. Завдання адміністрації та педагогів полягає у тому, щоб створити умови, з яких будь-яка дитина могла б просуватися шляхом власної досконалості, уміла мислити самостійно, нестандартно. Ефективною формою роботи для реалізації, утвердження своїх здібностей є предметні олімпіади та конкурси, а особливо Всеукраїнські.
У І етапі Всеукраїнських предметних олімпіад узяли участь 30 учасників 6-9-х класів нашого ліцею, у ІІ етапі – 15 учасників, у ІІІ етапі- 0 учасників.
У Всеукраїнському інтернет-конкурсі з географії “Яскрава Антарктика: погляд зі станції “Академік Вернадський” від освітнього проекту “На Урок” взяли участь 6 здобувачів освіти, з яких 5 учнів отримали сертифікати учасників, а учениця 7 класу, Бундюк Вікторія — диплом ІІ ступеня.
Учні 6 класу, в кількості 4 чоловік, брали участь у Всеукраїнському інтернет-конкурсі з історії “У пошуках скарбів” на сайті “На Урок”, де переможцями стали 3 здобувачі освіти: Кочергін А., Шкелебей І., Старченко М., а Зайлер К. отримала сертифікат учасника.
Також, учні ліцею взяли участь у Всеукраїнській олімпіаді “Зима 2024” з географії (8 учасників, з яких всі 8 учнів отримали сертифікати учасників), англійської мови (19 учасників, серед яких 4 переможці), інформатики (6 учасників, серед яких Скрипнік В. отримала диплом ІІІ ступеня), трудового навчання (дівчата, 3 учасниць).
У лютому, учні 4 класу (7 осіб) прийняли участь у Всеукраїнському конкурсі “Будь природі другом!”, а в квітні взяли участь у Всеукраїнському конкурсі “Зі спортом зростай — по життю перемагай!” від суб'єкту освітньої діяльності “Всеосвіта”.
Протягом березня, освітнім проектом “На Урок”, проводився Всеукраїнський інтернет-конкурс «#ТГШ210: Таємниця генія Шевченка». Участь в якому взяли 10 учнів під керівництвом вчителя української мови та літератури Шинкаренко А.М. Долучившись до конкурсу отримали наступні результати: переможцями І ступеня стали Зайлер К. та Нестер Ю.; ІІ ступеня — Бундюк Д., Кочергін А., Бундюк В., Ігнатенко К. та іменні сертифікати учасників отримали Іванущик Д., Скрипнік В. та Старченко М.
Троє учениць 7-8 класу (Бундюк В., Нестер Ю, Ігнатенко К.) під керівництвом Рибачука О.О. взяли участь у Всеукраїнському фізичному конкурсі «Левеня-2024» та отримали добрий результат.
А також 9 здобувачів освіти (5-8 класів) були активними учасниками Всеукраїнського інтернет-конкурс «Жінки в науці» (від освітнього проекту “На Урок”), після проходження якого отримали наступні результати: диплом І ступеня (Бундюк В.); дипломи ІІ ступеня (Скрипнік В., Зайлер К., Іванова А., Кочергін А., Старченко М., Шкелебей І.); дипломи ІІІ ступеня (Нестер Ю., Ігнатенко К.).
Учасниками Всеукраїнського мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка в І етапі стали 12 учнів, а в конкурсі знавців української мови імені П. Яцика взяли участь також 12 учнів.
До Тижня хімії, 4 учнів нашого ліцею долучилися до учнівського Всеукраїнського інтернет-конкурсу “Вода є життя” та, в результаті, отримали дипломи ІІ (Нестер Ю.) та ІІІ (Немченко Б., Ігнатенко К., Бундюк В.) ступенів.
У період з 8 березня по 9 квітня, учні 5 та 6 класу нашого закладу, взяли участь у Всеукраїнському конкурсі “Fake: як розпізнати та протидіяти?”. За результатами конкурсу переможцями стали учні 6 кл.: Тимків А. - диплом І ступеня, Зайлер К. та Старченко М. - дипломи ІІІ ступеня, а іменні сертифікати за участь отримали: Шкелебей І., Іванова А., Скрипнік В.
17 січня учні ліцею взяли участь в обласному етапі Фотовиставки до Дня Соборності України: «Україна – це ми!» у 2024 році. Назва фото: "Єдність століття". Автори: Бундюк Вікторія, Іванова Анастасія
14 лютого — участь в Міжнародному конкурсі мистецтв "Творчі Генії сучасності", де учениця 7 класу Бундюк Вікторія отримала ДИПЛОМ (другої премії), а керівник Горох С. А подяку за підготовку учасника.
Педагоги та здобувачі освіти брали участь у різних конкурсах у формі онлайн вікторин від Комунального закладу позашкільної освіти “Центр позашкільної освіти” Дніпропетровської обласної ради”, а саме :
- «День єднання» - Бундюк Д. (уч. 5 кл.), Горох С. А. (пед.-орг.);
- «Бандерівське смузі» - Бундюк Д.(уч. 5 кл.) , Зайлер К.(уч. 6 кл.), Горох С.А. (пед.-орг.), Дячук А.М.(в.о. директора);
- «10 років супротиву» - Зайлер К.(уч. 6 кл.), Горох С.А.(пед.-орг.);
- «Таємниці старенької Європи» - Дячук А.М.(в.о. директора), Горох С.А.(пед.-орг.);
- «Мандрівка Європою» - Дячук А.М.(в.о. директора).
З 08-29.04.2024 — участь в ІІ обласному інтелектуальному марафоні «Обираємо майбутнє разом», де учениця 7 класу Бундюк Вікторія отримала грамоту за перемогу.
А 16 травня здобувачі освіти 1-6 класів взяли участь у Національній руханці у вишиванках «Дякуємо ЗСУ» організованій українською федерацією «Спорт заради розвитку», де всі здобувачі освіти отримати дипломи за участь.
Хочемо висловити щиру подяку батькам, які підтримують своїх дітей на шляху до успіху. Обдарована, талановита дитина – це, перш за все дитина. Як і іншим дітям, їй потрібні ласка, любов, увага та допомога близьких. Разом із вчителями та батьками адміністрація закладу освіти створює сприятливе освітнє середовище, що забезпечує успішний розвиток дитини, повагу її точки зору, цікавості, заохочення її інтересів. Завжди важливо знайти час радіти дитині.
При проведенні шкільних свят, шкільних лінійок ми із задоволенням відзначаємо успіхи кожної дитини. Грамоти, дипломи, сертифікати – це ті маленькі заохочення, що дають можливість відчути радість за успіхи наших вихованців та мотивують дітей до подальшої роботи.
Робота з обдарованими дітьми пов’язана напряму із професійним зростанням педагогів. Розвиток обдарованості учнів залежить від професійного рівня вчителів та використання креативних методів навчання. У практиці педагогічної діяльності наші вчителі використовують нові технології навчання, які сприяють розвитку інтелектуальної, творчої, предметної або лідерської обдарованості.
Підводячи підсумок, слід зазначити, що робота ліцею з обдарованими дітьми виконувалася згідно плану на належному рівні.
Стратегічна ціль: ЕФЕКТИВНИЙ ВНУТРІШНІЙ МОНІТОРИНГ
У закладі освіти визначено порядок проведення внутрішнього моніторингу для дослідження стану і результатів навчання здобувачів освіти та освітньої діяльності закладу освіти. Проведення внутрішнього моніторингу здійснюється відповідно типового Положення про внутрішній моніторинг. Систематично (згідно графіків) проводяться моніторинги результатів навчання здобувачів освіти з усіх навчальних предметів ( інтегрованих курсів) освітніх галузей згідно плану роботи закладу освіти. За результатами моніторингів здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти, визначаються чинники впливу на отриманий результат, приймаються рішення щодо їх коригування. Ефективність застосованих заходів регулярно оцінюється на всіх рівнях управління освітніми процесами.
Критерії оцінювання, система оцінювання навчальних досягнень вдосконалюються, впроваджується елементи формувального оцінювання в 5-9 класах, враховується індивідуальний поступ учня, здобувачі знань залучаються до розроблення критеріїв, самооцінювання та взаємооцінювання.
Керівництво школи та педагоги регулярно з’ясовують актуальну інформацію про результати навчання кожного учня й відстежують їхній навчальний прогрес. Ця система добре розроблена з огляду на умови закладу освіти та потреби учнів: вона дозволяє подавати об’єктивну інформацію про результати та прогрес усіх груп учнів.
Педагоги застосовують формувальне оцінювання: систематично відстежують та відображають розвиток, процеси навчання і результати навчання кожного учня, регулярно надають учням ефективний зворотний зв’язок щодо їхньої роботи. Для подальшого прогресу в навчанні учням пропонують види роботи, які відповідають очікуваному розвитку учнів у майбутньому. Педагоги спрямовують учнів до того, щоб вони визначали собі освітні цілі, формулювали очікування від власної роботи, у взаємозв’язку з цими цілями та очікуваннями здійснювали самооцінювання та взаємне оцінювання результатів навчання.
Стратегічна ціль: ВІДПОВІДАЛЬНЕ СТАВЛЕННЯ ДО НАВЧАННЯ
Наш заклад сприяє формуванню у здобувачів освіти відповідального ставлення до навчання: діє учнівське самоврядування, учні займаються волонтерством. Учителі дають учням доручення, іноді делегують повноваження. Здійснюється профорієнтаційна робота.
Під час навчання учні мають можливість вибору (рівня навчальних завдань, напрямів навчальної діяльності тощо). Учні отримують необхідну підтримку та допомогу в навчальній діяльності в різних формах (консультації, індивідуальні завдання, допомога у підготовці до участі в учнівських олімпіадах, науково-дослідницькій діяльності тощо).
Учні відповідально ставляться до процесу навчання, отриманих доручень, обов’язків у закладі освіти. Педагоги організовують само- та взаємооцінювання учнів, залучають їх до рефлексивної діяльності, починаючи з початкової школи. Учні володіють прийомами само- та взаємооцінювання.
Учні беруть участь у розробленні критеріїв самооцінювання, учні 8-го та 9-го класів самостійно формулюють критерії оцінювання власної діяльності.
Стратегічна ціль: Створення виховного середовища для індивідуального розвитку здобувачів освіти
Відповідно до статті 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-ІХ у закладах освіти виховний процес є невід'ємною складовою освітнього процесу і має ґрунтуватися на загальнолюдських, культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини громадянина тощо.
Повномасштабна війна з Росією змінили наше звичне життя. Тому, зараз завдання вчителя – не просто навчити, дати знання з певного предмета, забезпечити виконання навчальної програми, а заспокоїти, порадити, дати життєві орієнтири. Виховання – це наскрізний процес, який формує цінності, здатність справлятися з невизначеністю та складністю, уміння вчитися, підтримувати фізичне та емоційне благополуччя, співпереживати і дипломатично вирішувати конфлікти.
Враховуючи нові суспільно-політичні реалії в Україні після Революції гідності, обставини, пов’язані з російською агресією та вторгненням на територію нашої країни, усе більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції.
Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану потребувала іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи. Основним цільовим напрямом було забезпечення безпекової складової здоров’я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя.
Ми повинні розуміти важливість того, що педагоги та заклад освіти є для дитини осередком становлення громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єдності української політичної нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.
Система виховної роботи закладу заснована на ідеї педагогіки життєтворчості, сприяє становленню і розвитку особистості школяра, створенню ситуації успіху та самореалізації дитини. У закладі створено громадсько-освітній простір виховання дітей: виховання в атмосфері добра і творчості, взаємодопомоги і взаємоповаги, що дає суспільству модель ціннісних відносин.
Особливо важливим стало, продовжити формувати громадянина-патріота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, який здатний побудувати суспільство. У сучасних умовах патріотичне виховання молодого покоління набуває особливої актуальності, тому патріотичне виховання та громадянська освіта є важливими складовими загального виховного процесу.
На сучасному етапі розвитку України, коли існує пряма загроза денаціоналізації, втрати державної незалежності та потрапляння у сферу впливу іншої держави, виникає нагальна необхідність переосмислення зробленого і здійснення системних заходів, спрямованих на посилення патріотичного виховання молоді – формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей:
-
повага до національних символів (Герба, Прапора, Гімну України);
-
участь у громадсько-політичному житті країни;
-
повага до прав людини;
-
верховенство права;
-
толерантне ставлення до цінностей і переконань представників іншої культури, а також до регіональних та національно-мовних особливостей;
-
рівність усіх перед законом;
-
готовність захищати суверенітет і територіальну цілісність України.
Виховна робота в закладі освіти у 2023-2024 навчальному році була спрямована на виконання завдань, поставлених
-
Конвенцію про права дитини,
-
Законом України «Про охорону дитинства»,
-
Законом України «Про освіту»,
-
Основними орієнтирами виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України,
-
Національною стратегією розвитку освіти в Україні на період до 2022 року (Указом Президента України від 25 червня 2017 року №344/2017),
-
концепцією програми «Школа доброзичливого ставлення до дитини»,
-
Конституцією України;
-
Конвенцією про права дитини (ратифікована Постановою ВР від 27.02.91 № 789-XII);
-
Законами України:
-
«Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020№№ 463-ІХ; «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-ІІІ;
-
«Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 № 3739-VI;
-
«Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті» від 09.04.2015 № 314-VIII;
-
«Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» від 09.04.2015 № 315-VIII;
-
«Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 № 317-VIII;
-
«Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229-VIII.
-
Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»,
-
Національній стратегії у сфері прав людини,
-
Концепції розвитку громадянської освіти на 2020-2024 роки
-
Методичними рекомендаціями з деяких питань організації в закладах освіти виховної роботи.
Засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є: єдність навчання, виховання та розвитку (ст. 6 Закону України «Про освіту»). Виховання органічно поєднане з процесом навчання дітей, опанування основами наук, багатством національної і світової культури. У Новій українській школі виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу у закладах освіти (ст. 15 Закону України «Про повну загальну освіту». Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463- 20#Text) і має ґрунтуватися на загальнолюдських цінностях, культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини і громадянина, принципах, визначених Законом України «Про освіту", та спрямовуватися на формування:
-
відповідальних та чесних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;
-
поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина;
-
нетерпимості до приниження честі та гідності людини, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якою ознакою;
-
патріотизму, поваги до державної мови та державних символів України, поваги та дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, нематеріальної культурної спадщини Українського народу, усвідомленого обов’язку захищати у разі потреби суверенітет і територіальну цілісність України;
-
усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, проявів корупції та порушень академічної доброчесності;
-
громадянської культури та культури демократії; культури та навичок здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля;
-
прагнення до утвердження довіри, взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
-
почуттів доброти, милосердя, толерантності, турботи, справедливості, шанобливого ставлення до сім’ї, відповідальності за свої дії;
-
культури свободи та самодисципліни, відповідальності за своє життя, сміливості та реалізації творчого потенціалу як невід’ємних складників становлення особистості.
Єдність навчання, виховання і розвитку учнів забезпечується спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу. Характер виховання повинен передбачати глибоке розуміння вихователем природи вихованців, їх індивідуальних рис і можливостей, поваги до особистості дитини, постійно дбати про її гармонійний розвиток, встановлення взаємин співробітництва у навчально-виховному процесі. Успіх виховного процесу залежить від відносин між вчителем і учнем, які повинні будуватися на основі співдружності, співробітництва і ділового партнерства. Педагогічні працівники зобов’язані:
-
поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;
-
настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;
-
захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам тощо ( ст.54 Закону «Про освіту»).
На виконання Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України, згідно з річним планом роботи закладу освіти педагогічний колектив у 2023-2024 навчальному році створював сприятливі умови поліпшення рівня виховного процесу, працював над впровадженням проблеми «Формування компетентної особистості в умовах сучасної школи через вивчення системи духовно-моральних та культурних цінностей українського народу».
Виховна робота з учнями була проведена за такими орієнтирами:
-
фізичне здоров’я дитини – здоров’я нації;
-
виховання та розвиток особистості дитини;
-
громадянське виховання;
-
родинно-сімейне виховання;
-
трудове виховання;
-
художньо-естетичне виховання;
-
морально-правове виховання;
-
екологічне виховання;
-
формування здорового способу життя;
-
превентивне виховання.
Пріоритетними напрямками виховної роботи були національно-патріотичне виховання та духовний розвиток дитини.
Проблеми, над вирішенням яких працює педагогічний колектив закладу освіти:
-
формування здоров'язбережувальної компетентності учнів;
-
розвиток дієвого учнівського самоврядування;
-
впровадження кращого педагогічного досвіду;
-
використанням інноваційних технологій в організації виховного процесу;
-
стимулювання лідерства поряд із формуванням умінь колективної праці;
-
створення ситуації успіху;
-
реалізація проєктів різних рівнів;
-
поліпшення матеріально-технічної бази для реалізації виховних завдань.
Для узагальнення різних видів контролю за станом виховної роботи використовуються такі форми: накази, індивідуальні бесіди, винесення відповідних питань на нараду при директорові, на засідання педагогічної ради, методичного об'єднання та наради класних керівників. Питання виховної діяльності заслуховувалися на засіданнях педагогічної ради.
Підвищення професійного, методичного рівня класних керівників здійснювалося через різні форми методичної роботи, зокрема в межах роботи методичного об`єднання класних керівників (керівник Безхутра Галина Олександрівна). Методичне об’єднання працює над проблемною темою «Формування компетентної особистості в умовах сучасної школи через вивчення системи духовно – моральних цінностей українського народу».
Робота методичного об’єднання включає в себе питання організації освітнього процесу, практичні заняття, ознайомлення з нормативними документами, взаємовідвідування виховних заходів.
Діяльність методоб’єднання класних керівників 1-9 класів була спрямована на реалізацію головної мети: створення шкільного соціально-культурного освітнього середовища, яке сприяє розвитку інтелектуальних здібностей, зміцненню фізичного та духовного здоров’я, формуванню навичок здорового способу життя у вихованців.
Класні керівники працювали за індивідуальними виховними планами, змістовна наповнюваність яких відповідала віковим особливостям учнів і була спрямована на виховання у них ціннісного ставлення до себе, родини, людей, до праці, до природи, до культури і мистецтва, ставлення до держави.
Педагогічний колектив в своїй діяльності керувався Основними орієнтирами учнів в закладі освіти, які включають залучення школярів до різних форм творчої та суспільно-корисної діяльності, зокрема: пізнавальної, оздоровчої, трудової, художньо-естетичної, спортивної, пропагандистської, ігрової, культурної, екологічної, що організовуються у позакласний час.
Здійснюється моніторингова діяльність за такими напрямами:
-
відвідування учнями закладу освіти;
-
участь учнів у загальношкільних заходах;
-
рівень вихованості учнів, які належать до «групи ризику»;
-
соціальний паспорт закладу освіти;
-
діяльність класних керівників;
-
стан здоров'я учнів за медичними картами;
-
рівень фізичної підготовки учнів;
-
реалізація заходів, спрямованих на збереження здоров'я школярів;
-
стан психічного здоров'я та розвитку можливостей кожної дитини;
-
виявлення учнями турботи про своє здоров'я;
-
ефективність організації виховних заходів;
-
реалізація заходів, спрямованих на формування системи цінностей.
Виховна діяльність проводилася за основними напрямками у вихованні підростаючого покоління:
-
ціннісне ставлення до суспільства і держави
-
ціннісне ставлення до праці
-
ціннісне ставлення до природи
-
ціннісне ставлення до мистецтва
-
ціннісне ставлення до людей
-
ціннісне ставлення до себе
Реалізація всіх напрямків виховної роботи здійснювалась через заходи, які були передбачені річним виховним планом роботи та відображалися у роботі педагога-організатора, класних керівників, органів учнівського самоврядування, заступника директора з навчально-виховної роботи, батьківського комітету та інших учасників навчально-виховного процесу.
Протягом навчального року учні закладу брали участь у наступних виховних заходах:
№ |
Зміст виховної справи |
Клас |
1 |
Свято «День знань-2023» |
1-9 |
2 |
Олімпійський тиждень |
1-9 |
3 |
ЕКО-толока "World Cleanup Day" |
Працівники ліцею |
4 |
Міжнародний день миру |
1-9 |
5 |
Всесвітній день туризму |
5-6 |
6 |
Трагедія Бабиного Яру |
5-9 |
7 |
Всесвітній день серця |
5-9 |
8 |
День захисників і захисниць України |
1-9 |
9 |
Інформаційний дайджест «Обережно, ботулізм» |
1-9 |
10 |
Всесвітній день ментального здоров’я |
1-9 |
11 |
День визволення України від фашистських загарбників |
5-6 |
12 |
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек |
1-9 |
13 |
Інформаційно-профілактична бесіда:"Зупинимо булінг" |
5-6 |
14 |
Тиждень англійської мови |
1-9 |
15 |
Всесвітній день доброти |
1-4 |
16 |
Міжнародний день толерантності |
5-6 |
17 |
Тиждень безпеки дорожнього руху |
1-9 |
18 |
День Гідності та Свободи |
1-4 |
19 |
Голодомор 1932-1933 рр. |
5-6 |
20 |
День боротьби зі СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми |
5-6 |
21 |
Тиждень історії та географії |
5-9 |
22 |
День Святого Миколая |
1-6 |
23 |
День Збройних Сил України. Акція "Подарунок від Миколая нашим захисникам" |
1-6 |
24 |
Всесвітній День української хустки |
1-6 |
25 |
Акція “16 днів проти насилля” |
1-9 |
26 |
Тиждень права |
5-9 |
27 |
Тиждень енергоефективності |
1-9 |
28 |
Свято «Новий рік 2024» |
1-6 |
29 |
Участь в обласній фотовиставці до Дня Соборності України: «Україна – це ми! |
6-7 |
30 |
Всеукраїнський інтернет-конкурс "Яскрава Антарктика: погляд зі станції "Академік Вернадський"" |
6-7 |
31 |
105 річниця Соборності України |
1-6 |
32 |
Інформаційний дайджест «ОБЕРЕЖНО, КРИГА!» |
1-9 |
33 |
Акція "Годівничка для синички" |
4, 6 |
34 |
Міжнародний день пам'яті Голокосту |
5-6 |
35 |
106-річниця Битви під Крутами |
5-9 |
36 |
День безпечного інтернету |
5-6 |
37 |
День Святого Валентина |
1-9 |
38 |
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав |
7-9 |
39 |
Інформаційний дайджест «ОБЕРЕЖНО-СКАЗ!» |
1-9 |
40 |
Інформування стосовно профілактики сказу:«Хочеш мати друга? Будь другом», «Тварини і закон», «Увага сказ!Як запобігти захворюванню?» |
1-6 |
41 |
Інформаційний дайджест «Правила, які допоможуть вберегти від чадного газу» |
1-9 |
42 |
Інформаційний дайджест «Як розпізнати БПЛА "Shahed" та уберегтися від нього!» |
1-9 |
43 |
День єднання |
1-6 |
44 |
День Державного Герба України |
1-9 |
45 |
Міжнародний день рідної мови |
1-9 |
46 |
Всеукраїнський конкурс "Будь природі другом" |
4 |
47 |
Вшанування Героїв Небесної Сотні |
1-6 |
48 |
"Мандрівний клубок: дорогами Лесі Українки" - до Дня народження видатної української поетеси та письменниці |
6 |
49 |
Всеукраїнський інтернет-конкурс з історії «У пошуках скарбів» |
6 |
50 |
Всеукраїнська інтернет-олімпіада з географії, трудового навчання, інформатики «Зима 2024» |
6-8 |
51 |
Участь в XVI Всеукраїнській інтернет-олімпіаді «На Урок» з англійської мови «Зима 2024» |
1-9 |
52 |
Всесвітній день імунітету |
1-6 |
53 |
Інформаційний дайджест «Суха трава!», «Панічна атака». |
|
54 |
Міжнародний конкурс мистецтв "Творчі Генії сучасності" |
7 |
55 |
Профілактична бесіда: "Домашнє насильство та його види" |
1-6 |
56 |
Міжнародний жіночий день |
1-9 |
57 |
Фотоквест "Т. Г. ШЕВЧЕНКО І ГЕОГРАФІЯ" |
6-9 |
58 |
Відзначення 210-ї річниці з Дня народження великого поета і мислителя, підтримки заходів із вивчення, популяризації спадщини Великого Кобзаря. Тиждень української мови та літератури |
1-9 |
59 |
День українського добровольця |
1-9 |
60 |
Інформаційний дайджест: «ТУБЕРКУЛЬОЗ» |
1-9 |
61 |
Всесвітній день боротьби з туберкульозом |
1-9 |
62 |
ТИЖДЕНЬ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ |
1-4 |
63 |
Інформаційний дайджест: «Відпочинок на природі: небезпечні комахи» |
1-9 |
64 |
Міжнародний день птахів |
5 |
65 |
Всеукраїнський інтернет-конкурс "Таємниця генія Шевченка" |
5-9 |
66 |
Всесвітній день здоров’я |
5-6 |
67 |
Тиждень профорієнтації |
5-9 |
68 |
Тиждень безпеки дитини |
1-9 |
69 |
Конкурс «Fake: як розпізнати та протидіяти?» на платформі "На урок" |
5-6 |
70 |
Всеукраїнський інтернет-конкурс «Жінки в науці» |
5-8 |
71 |
Тиждень математики |
1-9 |
72 |
38 роковини пам’яті трагедії на Чорнобильській АЕС |
5-9 |
73 |
Передвеликодній тиждень на уроках англійської мови |
1-6 |
74 |
"Міста Героїв. Перемоги України у війні" |
1-9 |
75 |
День пам'яті та примирення в честь всіх жертв Другої світової війни 1939 - 1945 років |
1-6 |
76 |
День Європи |
6-9 |
77 |
Національна руханка "Дякуємо ЗСУ" до Міжнародного дня вишиванки |
1-6 |
78 |
ТИЖДЕНЬ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ |
1-9 |
79 |
Тиждень хімії і біології |
5-9 |
80 |
Інформаційний дайджест:«Бережіть своє здоров'я і життя!», «Пам’ятка безпечної поведінки під час літніх канікул». |
1-9 |
81 |
Свято «Останній дзвоник 2024» |
1-9 |
82 |
Захід «Дитинство має право на життя» до Міжнародного дня захисту дітей |
1-9 |
83 |
Урочисте вручення свідоцтв про базову загальну середню освіту учням 9 класу |
9 |
Уся робота колективу закладу спрямована на виховання шанобливого ставлення до державних святинь, української мови і культури, історії. З цією метою налагоджено використання державної символіки України, проведено ряд виховних заходів, що сприяли формуванню почуття патріотизму в школярів.
Актуальною була систематична й послідовна педагогізація батьківської громадськості, оскільки члени сім’ї – це перші вихователі дитини. У освітньому процесі необхідно враховувати, що вплив сім’ї на підростаючу особистість залежить від багатьох факторів, а саме: склад сім’ї (повна – неповна, наявність членів старшого покоління); побутові умови; морально-психологічний клімат; соціальна орієнтація; загальна культура; забезпечення єдності вимог до дитини усіх членів сім’ї; характер спілкування батьків із дитиною; єдність сімейних інтересів; внутрішньо переміщені особи.
Цілеспрямована робота проводилася у двох напрямах: педагогічна просвіта батьків з використанням сучасних форм і методів та активне залучення їх до виховної роботи; підготовка підростаючого покоління до дорослого, сімейного життя. В виховних планах класних керівників заплановані заходи спрямовані на запобігання жорстокості та насиллю в дитячому середовищі: індивідуальні бесіди з учнями, батьками, «Твої права і обов’язки – азбука громадянина», консультації класного керівника «Рекомендації щодо психолого-педагогічної взаємодії з учнями», індивідуальне спілкування «Як поводитися в конфліктних ситуаціях», «Поведінка в екстремальних ситуаціях», «Єдині вимоги сім’ї і школи. Жорстоке поводження з дітьми», виховна година «Насильство поруч та як його уникнути», індивідуальні бесіди щодо атмосфери в сім’ї, батьківські лекторії «Як уникнути конфліктів між батьками і дітьми», тематичні виховні години «Вчинок і мораль», «Щире спілкування і довіра», «Людські чесноти», виховна година «Насильство поруч та як його уникнути».
Дітям надано інформацію щодо консультацій, які здійснює Національна дитяча «гаряча лінія» за безкоштовним номером 0-800-500-225 та коротким безкоштовним номером для абонентів КиївСтар та Лайфселл – 116 111.
Щодо реалізації Концепції превентивного виховання дітей і молоді були проведені години спілкування, бесіди:
Клас |
Назва заходу |
1 |
Ми за здоровий спосіб життя. Шкідливим звичкам скажемо ні! Я загартовуюся. |
2 |
Бесіда «Про шкідливі звички школяриків» Тренінг «Шкідливі звички та їх вплив на здоров’я» |
3 |
Гра-бесіда «Як я дбаю про своє здоров'я?» Бесіда «Ні - шкідливим звичкам» Бесіда «Що означає бути здоровим?» Бесіда «Курити чи бути здоровим - вибирайте сам» Тренінг «Ні - шкідливим звичкам» |
4 |
«Що я полюбляю їсти?» Виховне заняття «Ми за здоровий спосіб життя» «Шкідливі звички як запорука поганого самопочуття» «Бесіда «Вибір є завжди!» День червоної стрічки виховна година «Всесвітній День СНІДу» Бесіда «Здоровим будь!» Флешмоб «В здоровому тілі- здоровий дух!» Бесіда «Якщо хочеш бути здоровим!» Бесіда «Червона стрічка» Бесіда «Корисні та шкідливі звички» |
5 |
Інформація для батьків (бесіда) «Профілактика вживання психотропних речовин» Бесіда з учнями «Куріння та його наслідки для здоров'я» Бесіда «Профілактика та зниження рівня вживання психоактивних речовин» |
6 |
Виховні години «Здоров'я перш за все. Шкідливі та корисні звички» «Дерево роздумів» (щодо правильного рішення відносно залучення до шкідливих звичок) «Я вмію вибирати» Цикл бесід «Здоровий спосіб життя – норма нашого буття» Конкурс на кращий плакат «Шкідливим звичкам — ні!» Тренінг «Залежність від психоактивних речовин» На основі досліджень центру громадського здоров’я бесіда «Наслідки вживання наркотичних речовин» Батьківській збори (онлайн) «Здорова сім'я» |
7 |
«Куріння та його вплив на здоров’я» Тематична бесіда «Шляхи передачі ВІЛ» Тематична бесіда «Наркотики – це злочин»; Профілактична бесіда «Інтернет залежність» Бесіда «Шкідливі звички завдають школи» Година спілкування «Куріння і алкоголь-свобода чи залежність?» |
8 |
Бесіда щодо правил поведінки у громадських місцях. Заборона вживання алкогольних напоїв. Бесіда щодо небезпеки ігор «З адреналіном у крові» Бесіда «Бережи своє здоров'я» Бесіда «Наслідки впливу алкоголю, куріння, наркотичних речовин на здоров’я підлітка» Бесіда «Що маю знати, щоб зберегти своє здоров’я» Бесіда щодо впливу куріння, алкоголю, наркотичних речовин на здоров'я та розвиток підлітка. Виховна година «Наркоманія – крок у безодню» Бесіда «Соціальні мережі та підлітки» Бесіда «Захищене та здорове покоління» Перегляд презентації «Що таке психотропні речовини та їх шкода» Бесіда на батьківських зборах (онлайн) «Мій приклад – найкращий порадник» Бесіда «Коротко про алкоголь та наслідки його вживання» |
9 |
Виховна година «Шкідливі звички заважають усім» Бесіда «Профілактика інфекційних захворювань» Круглий стіл «Вплив алкоголю та куріння на організм людини» Усний журнал «Цей шлях не для тебе» Виховні години: «Шкідливі звички, чи життя в задоволення»; «Наркоманія - крок у безодню»; «Міфи і фактори про наркотики». Бесіда «Тютюн. Наркотики. Алкоголь» |
Було проведено акцію «16 днів проти насильства». За планом роботи було проведено:
№ з/п |
Захід |
Дата |
З ким проводиться |
1 |
Заняття з елементами тренінгу для учнів «Ми проти насильства!». |
27.11 |
7-8 клас |
2 |
Поновлення інформації на сайті закладу та на стендах. Інформування батьків «Майбутнє без насильства» |
28.11 |
Всі учасники освітнього процесу |
3 |
Флешмоб «Ми за світ без насильства» |
28.11 |
1-2 класи |
4 |
Перегляд відео на тему: «Що таке домашнє насильство, або насильство в сім'ї?» |
29.11 |
7-9 клас |
5 |
Перегляд відео «Маніфест української молоді проти насильства». |
29.11 |
8-9 класи |
6 |
Зустріч з батьками «Уважні онлайн» |
30.11 |
Батьки учнів 5-9 класів |
7 |
Бесіда «Про СНІД для малюків». |
30.11 |
3-4 класи |
8 |
Акція «Червона стрічка» (до Всесвітнього дня боротьби із СНІДом) |
01.12 |
Учні 1-9 класів, вчителі |
9 |
Розміщення інформації на стендах закладу «Знання – найкращий спосіб захиститись від СНІДу». |
01.12 |
Всі учасники освітнього процесу |
10 |
Вікторина «Що ти знаєш про СНІД». |
01.12 |
9 клас |
11 |
Заняття з елементами тренінгу «Ми - проти СНІДу! Ми - за життя !» |
01.12 |
8 клас |
12 |
Психологічна гра «Рожеві окуляри». |
04.12 |
9 клас |
13 |
Заняття для педагогів «Психологічна кав’ярня» |
05.12 |
Вчителі |
14 |
Акція «Запали свічку» (до вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі) |
06.12 |
Учні 1- 9 класів |
15 |
Інтерактивне заняття «Права людини– найвища цінність!» |
07.12 |
Учні 9 класів |
Важливим аргументом самоорганізації дитини є учнівське самоврядування, яке направляє до пошуку шляхів, оцінок, позицій життєвої активності. Виходячи з таких позицій, у ліцеї створено демократичну модель учнівського самоврядування. Його діяльність здійснюється за чітко складеними планами, засідань учнівської ради та кожного міністерства та комісій згідно графіка. Роботу учнівського самоврядування координує педагог-організатор - Горох Світлана Анатоліївна.
Діяльність учнівського самоврядування в 2023-2024 н. р. була спрямована на виконання основних завдань сучасної освіти, що зумовлені пріоритетними напрямами реформування школи, визначеними Державною національною програмою «Освіта («Україна ХХІ століття»), Концепцією національно-патріотичного виховання учнівської молоді, Концепцією розвитку загальної середньої освіти, програмою «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів».
Пріоритетними напрямками діяльності учнівського врядування були: використання потенціалу краєзнавчої роботи щодо патріотичного виховання учнів ліцею; виховання в учнів громадянських якостей; профілактика й попередження шкідливих звичок та правопорушень серед учнів; формування
соціальної компетентності (відповідальної, вольової поведінки; значення особистості (у шкільному та громадському житті); підвищення ефективності профорієнтаційної роботи через інтеграцію діяльності всіх ланок: навчальної, позакласної та позашкільної роботи, співпраці з батьками, районним центром зайнятості, дитячими та громадськими організаціями, підприємствами громади; вдосконалення методів роботи з активами класів та надання методичної допомоги, передача досвіду організаторської роботи; формування системи життєвих цінностей, створення умов для ефективного формування моральної культури учнів; використання засобів ІКТ.
Представники учнівського самоврядування були активними учасниками всіх загальношкільних заходів. Члени учнівського самоврядування працювали згідно Статуту, виконували свої обов’язки відповідно до приналежності до тієї чи іншої комісії чи міністерства.
Виходячи із вище сказаного, вважати виховну роботу у 2023-2024 навчальному році такою, що відповідає плану та реалізації концепції національної школи в педагогічному процесі, а також визначити проведеною на належному рівні.
З огляду на ці обставини національно-патріотичне виховання є пріоритетним напрямком у роботі педагогів. Метою національно-патріотичного виховання є сприяння вихованню у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності, толерантності, забезпечення створення умов для інтелектуального, культурного та фізичного розвитку, реалізації науково-технічного та творчого потенціалу молодих громадян
Формування громадянина-патріота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, виховання громадян, які здатні побудувати громадянське суспільство, в основу якого були б закладені та постійно втілювалися демократія, толерантність та повага до прав людини, набуває сьогодні особливого значення.
Виходячи з цього, основна ідея полягає у мотивації громадянської активності молодого покоління. Найкращою мотивацією до суспільної праці є почуття гордості за свою державу, співпереживання за минуле, співпричетність до творення її сьогодення та майбуття.
Збереження історико-культурних традицій народу, знання героїчного минулого – це основа патріотичного виховання учнівської молоді. Зберігаючи пам'ять про трагічні події своєї країни, людина не допустить, щоб історія повторилась. На сучасному етапі маємо виховати у молоді пріоритет загальнолюдських цінностей у духовному розвитку особистості на національному підґрунті, допомогти оволодіти теоретичним характером знань та переконань в усіх галузях науки, моралі, мистецтва, релігії, усвідомлено вибирати свої соціальні переконання.
Педагогічний колектив ліцею застосовує різноманітні підходи до виховання учня як особистості, комплексно поєднуючи всі форми виховання у систему для забезпечення досягнення кінцевої мети – конкурентоспроможного випускника та свідомого громадянина.
Отже, вся наша робота спрямована на виховання молодої людини, яка б уміла вчитися, жити, працювати, була б соціально зрілою, а головне – патріотом своєї держави.
РОЗДІЛ ІІІ. ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Стратегічна ціль: ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ – ЯКІСТЬ ОСВІТИ. ЗАДОВОЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПОТРЕБ
Головне завдання вчителя – забезпечити рівень навчальних досягнень і розвитку компетентностей на рівні Державних стандартів, безумовне виконання навчальних програм та планів. Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями закладу освіти ми вважаємо:
- Підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя;
-Розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти;
-Ріст професійної майстерності педагогічних кадрів;
-Орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії;
-Забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах;
-Комплексний супровід педагогами освітнього та професійного вибору здобувачів освіти.
Вчителі самостійно розробляють календарно-тематичні плани відповідно до Державних стандартів загальної середньої освіти, навчальної програми (зокрема розробленої на основі модельної), освітньої програми закладу. Вчителі під час розроблення календарно-тематичного плану враховують особливості класів, їх спеціалізацію тощо. За підсумками навчального року вчителі самостійно або спільно з колегами на засіданнях методичних об’єднань аналізують результативність календарно-тематичного планування, вносять необхідні корективи. У змісті календарно-тематичного планування визначено організаційні форми проведення навчальних занять, види робіт, спрямовані на оволодіння учнями ключовими компетентностями. Учителі самостійно визначають обсяг годин на вивчення навчальної теми, можуть змінювати послідовність вивчення тем у календарно-тематичному плані.
Педагоги використовують види, форми і методи роботи, спрямовані на оволодіння учнями ключовими компетентностями. Використовуються інші організаційні форми роботи, крім класно-урочної. З-поміж навчальних завдань, які пропонуються учням, переважають творчі, проблемні, пошукові, дослідницькі, спрямовані на застосування знань у практичній діяльності.
У змісті домашніх завдань переважають завдання творчого, прикладного, проблемного і пошукового спрямування. Вчителі надають підтримку учням, які потребують індивідуальної освітньої траєкторії. Разом з учнем, батьками вони розробляють індивідуальний план (індивідуальний графік консультацій), у якому передбачено консультування, індивідуальну підтримку учнів, визначення часових меж опанування навчального матеріалу, терміни та вимоги до оцінювання. Під час реалізації індивідуальної освітньої траєкторії відстежується індивідуальний прогрес дитини. Для реалізації індивідуальної освітньої траєкторії використовуються також технології дистанційного навчання. Відбувається відстеження результативності такої роботи.
Вчителі розробляють та використовують інформаційні освітні ресурси під час проведення навчальних занять або обов’язкових видів робіт для учнів. З розроблених освітніх ресурсів учителі формують власне освітнє портфоліо. Вчителі розробляють або використовують електронні освітні ресурси з метою запровадження технологій дистанційного і змішаного навчання. Розроблені інформаційні ресурси розміщуються на сайті закладу освіти, власних професійних блогах, сайтах професійних спільнот, фахових виданнях.
Педагоги нашого ліцею формують суспільні цінності через зміст навчального матеріалу предметів (курсів). Під час проведення навчальних занять в учнів виховується почуття патріотизму, поваги до державної мови, законів України. Відбувається розвиток в учнів загальнолюдських цінностей, навичок співпраці та командної роботи. Особистим прикладом виховується в учнів толерантне ставлення та взаємоповага.
Вчителі володіють навичками використання комп’ютерних технологій в освітньому процесі, використовують у своїй роботі інформаційно-комунікаційні технології, які сприяють засвоєнню учнями ключових компетентностей. Під час проведення навчальних занять використовуються
медіаресурси, можливості Інтернет-мережі.
Стратегічна ціль: РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НУШ
Робота педагогічного колективу була спрямована на забезпечення виконання навчальних програм і вимог Державних стандартів освіти. Заклад на якісному рівні задовольняє запити учасників освітнього процесу, про що свідчать опитування учасників освітнього процесу. Якісний показник визначається за відсотком учнів, які мають достатній та високий рівні навчання.
Головний колегіальний орган – педагогічна рада – працювала протягом навчального року над питанням забезпечення внутрішньої системи якості освіти. На засіданнях педради розглядалися питання розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти, вдосконалення, ефективної діяльності закладу освіти. Освіта - це не лише оцінки. Це і створене освітнє середовище, і оцінювання учнів на основі чітких критеріїв, педагогічна діяльність працівників, управлінські процеси.
Педагогічний колектив втілює Концепцію Нової Української Школи з 2018 року. Цього року маємо других випускників Нової української школи, які отримали свідоцтва за чотири роки навчання в початковій школі. З 2022 року стартував новий етап впровадження НУШ у базовій школі. Створено відповідне освітнє середовище в 1-4 класах НУШ. Придбано дидактичні матеріали, парти, ноутбуки, принтери. Вчителі, які працюють в 1-4, 5-6 класах і будуть працювати у 7 класі та адміністрація закладу пройшли відповідну професійну підготовку. На даний час ведеться ґрунтовна робота щодо підготовки впровадження Державного стандарту у 7 класі. Питання щодо результатів роботи початкової школи за новими освітніми стандартами розглядалося на нарадах при директору, засіданнях педагогічної ради. Продовжується впровадження формувального оцінювання навчальних досягнень здобувачів знань.
Протягом навчального року педагогічний колектив працював над створенням єдиного інформаційно-освітнього простору, що дозволяє організувати ефективне дистанційне навчання, застосовувати в освітньому процесі нові ІКТ, здійснювати збір та обробку даних. В цей період вчителями і учнями зроблено значний крок вперед щодо дистанційної взаємодії через повномасштабну війну.
Стратегічна ціль: МЕТОДИЧНА РОБОТА І КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Якість освітнього процесу закладу освіти, його результати значною мірою залежать від учителя, його теоретичної підготовки, педагогічної та методичної майстерності.
Методична робота спонукає кожного вчителя до підвищення свого фахового рівня; сприяє взаємному збагаченню членів педагогічного колективу педагогічними знахідками, дає змогу молодим учителям вчитися педагогічної майстерності у старших і досвідченіших колег, забезпечує підтримання в педагогічному колективі духу творчості, прагнення до пошуку.
У процесі методичної роботи здійснюються підвищення наукового рівня вчителя, його підготовка до засвоєння змісту нових програм і технологій, їх реалізації, постійне ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, вивчення і впровадження у шкільну практику передового педагогічного досвіду, творче виконання перевірених рекомендацій, збагачення новими, прогресивними й досконалими методами і засобами навчання, вдосконалення навичок самоосвітньої роботи вчителя, надання йому кваліфікованої допомоги з теорії та практичної діяльності.
Протягом 2023-2024 навчального року педагогічні працівники закладу працювали над загальношкільною науково-методичною проблемою “Від творчо працюючого вчителя до конкурентоздатного компетентного випускника через впровадження інноваційних методів навчання і виховання” у наступних методичних об’єднаннях:
-
предметів гуманітарний циклу – керівник Шинкаренко Алла Миколаївна;
-
предметів природничо-математичного циклу – керівник Третяк Марина Миколаївна;
-
початкових класів – керівник Кравченко Ольга Володимирівна;
-
вчителів фізичного виховання – Просенко Тетяна Володимирівна;
-
класних керівників – керівник Безхутра Галина Олександрівна.
Аналіз роботи методичних об’єднань засвідчує, що основну увагу вчителі приділяли підвищенню фахової майстерності, розвитку власної творчої особистості, спільному вирішенню завдань, поставлених методичними об’єднаннями щодо втілення сучасних інновацій та педагогічних технологій, сприяли творчому підходу до реалізації ідей програм з кожного предмета на забезпечення, засвоєння й використання найбільш раціональних методів і прийомів навчання та виховання ліцеїстів. На засіданнях методичних об’єднань розглядались, зокрема, такі питання:
-
вивчення передового педагогічного досвіду вчителів громади, області.
-
робота з творчо обдарованою молоддю, залучення до участі в різноманітних конкурсах, олімпіадах;
-
реалізація питань академічної доброчесності при викладанні дисциплін;
-
реалізація виховної мети уроку;
-
формування ключових та предметних компетентностей в учнів;
-
використання ІКТ на уроках;
-
методика організації та проведення сучасного уроку;
-
опрацювання методичних рекомендацій щодо вивчення базових дисциплін у 2023-2024 навчальному році;
-
вивчення й реалізація основних положень нормативних документів про освіту;
-
виконання Державних стандартів освіти;
Науково-методична рада закладу забезпечувала планування, керівництво та аналіз методичної роботи протягом року. Майстерність учителів здійснювалася через постійне самовдосконалення, вивчення передового досвіду вчителів України та своїх колег шляхом самоосвіти та через участь у роботі методичних об’єднань, семінарах, виконанні особистих творчих планів.
Робота методичних об’єднань була спланована, засідання проводилися на належному рівні з обговоренням науково-теоретичних питань і практичної діяльності вчителів.
Маємо значні результати професійної діяльності наших колег.
Педагоги закладу є активними учасниками різноманітних конкурсів та проєктів. Постійно готують призерів Всеукраїнських олімпіад та конкурсів.
Педагоги закладу освіти є активними членами веб-спільноти освітян, працюючи на таких платформах, як «Всеосвіта», «На Урок», «Прометеус», «Ед-ера» тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.
Традиційним у ліцеї залишилося проведення предметних Тижнів та відкритих виховних заходів учителів, які атестуються.
Питання методичної роботи з педагогічними кадрами, удосконалення професійної майстерності були предметом обговорення на засіданнях педагогічних рад, адміністративних нарад, нарад при директорі.
Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів. Педагогічний колектив ліцею в процесі своєї діяльності реалізував мету виховання, навчання та розвитку дітей, поставлену на початку навчального року.
Разом з тим в організації методичної роботи є деякі проблеми:
-
недостатньо налагоджене взаємовідвідування уроків учителями;
-
недостатня роль голів методоб’єднань в організації цілеспрямованої роботи зі здібними учнями з підготовки шкільних команд до участі в обласних етапах учнівських олімпіад, конкурсах різних рівнів;
-
деякі педагоги залишаються інертними до публікацій методичних розробок у фахових виданнях;
-
потребує покращення робота по залученню вчителів до участі у конкурсі «Учитель року».
Стратегічна ціль: ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ
Педагогічні працівники постійно підвищують свій професійний рівень, використовуючи різноманітні форми підвищення кваліфікації, передачі педагогічного досвіду, а також самоосвіту. Цікавляться новими тенденціями у розвитку освіти, отримані навички і компетентності застосовують у викладацькій діяльності. Систематично аналізують і оцінюють свою роботу з метою вдосконалення власної педагогічної майстерності. Вдосконалюють свої знання та навички взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами та з психологічної допомоги підростаючому поколінню в умовах війни. Керівництвом здійснюється аналіз професійного розвитку педагогічних працівників.
Педагогічні працівники беруть участь в освітніх проєктах, впроваджують нові форми і методи роботи в педагогічній діяльності, залучаються до такої освітньої роботи:
- Здобуття мережевої освіти;
- Підвищення кваліфікації у онлайн режимі;
- Використання під час уроків електронних засобів навчання;
- Розміщення власних ресурсів на сайтах;
- Створення тестів, дидактичних матеріалів для уроку.
100% щорічно вчителі підвищують кваліфікацію відповідно Плану підвищення кваліфікації.
Стратегічна ціль: Налагодження співпраці з учнями, їх батьками, працівниками закладу освіти
Педагоги ведуть із учнями та їхніми батьками постійний конструктивний діалог. Вчасно і кваліфіковано реагують на соціальні, емоційні, когнітивні та фізичні потреби учнів. Прислухаються до учнів та проявляють доброзичливість, інтерес і повагу до кожного учня. Своєю власною поведінкою моделюють та підтримують просоціальну поведінку. Педагоги сприяють розвиткові демократичних цінностей та громадянських компетентностей учнів, залучаючи їх до прийняття рішень щодо питань, які їх безпосередньо стосуються. Педагоги спонукають учнів висловлювати власну думку, а використовуючи особистісно орієнтований підхід у навчанні, підтримують розвиток відповідальності, самостійності та самоконтролю учнів.
Педагоги знаходяться в постійній комунікації з батьками учнів. Комунікація здійснюється у різних формах. Вчителі намагаються отримати зворотний зв’язок від батьків з метою забезпечення постійного прогресу учнів в оволодінні ключовими компетентностями.
Між педагогами сформовані та підтримуються партнерські взаємини. Вони постійно співпрацюють, діляться знаннями, використовують взаємовідвідування навчальних занять з метою покращення якості викладання. Проблеми, які виникають, систематично вирішуються, командна співпраця є ефективною. В закладі освіти діє інститут наставництва.
Стратегічна ціль: РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАВДАНЬ ПедагогічнОГО колективУ на 2024-2025 н. р.
2024/2025 навчальний рік є особливим з точки зору ведення виховної роботи через соціально-політичну та економічну кризу в Україні. В контексті нових викликів, що постали перед країною, необхідно переглянути практику виховної роботи та захисту дітей у навчальному закладі.
Керуючись Законом України «Про повну загальну середню освіту», Програмою «Основні орієнтири виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Концепції національно-патріотичного виховання та Програмами в галузі освіти, де визначені завдання загальної середньої освіти, наш ліцей головну увагу у виховній роботі акцентує на вихованні громадянина – патріота своєї Батьківщини, готового до подальшої освіти і трудової діяльності, з вільними політичними і світоглядними переконаннями, з свідомим ставленням до обов’язків; на формуванні особистості учня; вихованні поваги до національних цінностей нашого народу; вироблення навичок здорового способу життя; готовності до подальшої соціалізації.
Беручи до уваги Концепцію національно-патріотичного виховання, наказ Міністерства «Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти, молоді та спорту щодо профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді на період до 2025 року», Цільову соціальну програму національно-патріотичного виховання на 2022-2025 роки пріоритетними в роботі педагогічних працівників із означеної проблеми залишаються:
-
упровадження просвітницької діяльності, спрямованої на формування негативного ставлення до протиправних діянь, проведення тижнів правових знань;
-
використання інтерактивних педагогічних технологій, зокрема ділові та рольові ігри, моделювання життєвих ситуацій, суспільних процесів та процедур, дискусії, робота в малих групах на уроках правознавства та в позакласній діяльності;
-
впровадження дієвого шкільного самоврядування в освітній процес;
-
ужиття заходів, спрямованих на підвищення моральності в суспільстві, правової культури громадян, утвердження здорового способу життя;
-
запобігання проявам расової та релігійної, національної нетерпимості;
-
впровадження нових педагогічних комунікацій між усіма учасниками освітнього процесу;
-
перетворення закладів на зразок демократичного правового простору та позитивного мікроклімату тощо.
Педагогічним працівникам необхідно забезпечити неухильне виконання спільного наказу Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення».
Велику увагу необхідно приділяти учням, які виховуються у сім’ях, що опинились у складних життєвих обставинах, внутрішньо переміщеним родинам з метою попередження безпритульності й бездоглядності, насильства над неповнолітніми, підліткової злочинності та правопорушень, запобігання торгівлі дітьми. Педагогічному колективу необхідно здійснювати:
-
внутрішній облік дітей, які потребують посиленої уваги з боку педагогічного працівника;
-
інформувати службу у справах дітей;
-
здійснювати психолого-педагогічний супровід таких дітей;
-
контролювати відвідування ними навчальних занять та якість навчання;
-
активно залучати до громадської та позакласної роботи тощо.
Особливої ваги набуває питання патріотичного виховання учнів, особливо необхідно посилити національно-патріотичний характер навчання та виховання, передбачивши використання у виховній роботі з учнями кращих традицій та звичаїв українського народу.
На виконання Цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на 2022-2025 роки, передбачено проведення заходів з патріотичного виховання учнів, виховання шанобливого ставлення до пам’яті про Перемогу і ветеранів Великої Вітчизняної війни, Героїв України та ветеранів російсько-української війни та, шанування учнями військової історії та підняття престижу Збройних сил і військової служби, оголошення хвилини мовчання.
Перед колективом поставлено такі виховні завдання:
1. Продовжувати роботу над проблемною темою: «Впровадження інноваційних форм та методів навчання і виховання учнів у практику роботи ліцею».
2. Впроваджувати в освітній процес інноваційні технології, продовжувати роботу над проектними технологіями.
3. Впроваджувати сучасні методи навчання і виховання у педагогічну практику на основі соціалізації, в контексті подій, що постали перед країною.
4. Створювати умови для постійного професійного вдосконалення педагогічних працівників, підвищення їх майстерності, вивчення та впровадження в навчально-виховний процес кращого педагогічного досвіду .
5. Продовжувати роботу з питань виховання громадської свідомості учнів, патріотизму, національних традицій моралі, поваги до державних символів України.
-
Активізувати роботу шкільного самоврядування шляхом залучення учнів до управління ліцеєм, проведення лінійок, активно залучати учнів до участі у позаурочному житті.
-
Забезпечити безумовне виконання всіх норм законодавства із захисту дітей пільгових категорій та інших учасників освітнього процесу.
-
Продовжувати профілактичну роботу з правового виховання.
-
Впроваджувати в освітній процес Концепцію національно-патріотичного виховання.
-
Активізувати роботу серед учнівського колективу з протидії булінгу на насилля.
Психологічна допомога учасникам освітнього процесу у воєнний період
У результаті військової інтервенції російської федерації до України, постало гостре питання стану психологічного здоров'я здобувачів освіти та їхніх батьків, що впливає на освітній процес.
Одним із головних завдань закладу є повсякденна психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу.
Саме тому важливим було питання підвищення компетентності педагогічних працівників у напрямі надання емоційної, психологічної підтримки здобувачам освіти. Вже декілька педагогів нашого закладу пройшли навчання у 2023-2024 роках з невідкладної психосоціальної, емоційної підтримки для учасників освітнього процесу.
Робота з психологічної підтримки в закладі здійснювалась за такими напрямками: просвіта і профілактика, консультування, діагностична, корекційно-розвиткова робота та інші.
Профілактична робота спрямована на створення у закладі таких умов, які сприятимуть гармонійному психічному та особистісному розвитку здобувачів освіти.
Під час діагностичної роботи педагог-організатор аналізувала результати, за якими окреслює подальші шляхи супроводу здобувачів освіти. Пріоритетними напрямками діагностики були:
-
вивчення адаптації учнів 1-го, 5-го класів,
-
діагностика типу темпераменту і емоційного стану учнів 6-9-х класів,
-
дослідження пізнавальної сфери школяра (увага, пам`ять, мислення),
-
дослідження мотиваційної сфери і спрямованості особистості учня,
-
дослідження міжособистісних стосунків та взаємин в колективі.
За результатами досліджень адаптації здобувачів до нових умов навчання були проведені групові заняття для покращення емоційного стану учнів.
Протягом року проводилась консультативна робота педагогів з учнями, батьками. Кількість наданих консультацій : учням – 9 (Основні проблеми звернення: психологічні особливості міжособистісних стосунків, підвищення самооцінки та впевненості у собі, формування емоційно-вольової сфери, профілактика порушень навчальної дисципліни, запобігання психологічного тиску серед однолітків та витіснення агресивної поведінки, професійне самовизначення); батькам – 11 (психологічні особливості дитини на різних етапах розвитку особистості, проблема «батьки й діти», формування позитивних рис характеру, профілактика порушень навчальної дисципліни, дитячі страхи).
РОЗДІЛ ІV. УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Стратегічна ціль: РЕАЛІЗАЦІЯ стратегії розвитку ЛІЦЕЮ, моніторинг виконання поставлених завдань
Ліцей має чітко сформульовану, зрозумілу та реалістичну стратегію розвитку. Стратегія визначає місію, візію та цілі діяльності закладу, умови, необхідні для їх досягнення, пріоритети та кроки, які керівництво та педагоги здійснюють для досягнення визначених цілей відповідно до принципів освіти та підготовки учнів до майбутнього життя. Ці пріоритети та кроки узгоджено з пріоритетними напрямами розвитку засновника. Стратегія розвитку оприлюднена, доступна для батьків та інших зацікавлених осіб. Ліцей обговорює стратегію із засновником, педпрацівниками, учнями та отримує зворотний зв’язок. Стратегія розвитку реалізується у відповідних часових проміжках. Наш заклад регулярно відстежує та збирає інформацію, необхідну для свого стратегічного розвитку (наприклад, про зміни в законодавстві, розвиток освітньої політики, соціально-економічні зміни в регіоні, демографічні дані та плани територіального розвитку регіону) і відображає їх у процесі коригування стратегії розвитку.
Наш ліцей має реалістичний річний план роботи. У річному плані чітко сформульовано: цілі (короткострокові), завдання та заходи для їх виконання з урахуванням конкретних умов діяльності. Здійснюється аналіз виконання плану за попередній навчальний рік. До його розроблення залучаються усі учасники освітнього процесу. Всі компоненти річного плану є вимірюваними. Річний план роботи схвалено педагогічною радою закладу освіти та оприлюднено.
Заклад здійснює щорічне самооцінювання освітньої діяльності через вивчення і оцінювання функціонування внутрішньої системи. За результатами самооцінювання готуються висновки та визначаються напрями поліпшення якості освітньої діяльності. Результати самооцінювання висвітлюються у звіті про освітню діяльність закладу освіти та річному звіті директора за підсумками навчального року. Висновки, отримані за результатами самооцінювання, використовуються у плануванні роботи ліцею на наступний навчальний рік.
Протягом 2023-2024 н. р. у нашому закладі проводилося анонімне анкетування з використанням Google-форм.
Серед педагогічних працівників у анкетуванні взяли участь 13 осіб.
-
84,6 % вчителів зазначили, що у закладі освіти створені належні умови для постійного підвищення кваліфікації педагогів, їх чергової та позачергової атестації, добровільної сертифікації, 15,4% (2 педагогів) відповіли, що переважно ні.
-
84,6% педагогів зазначили, що у закладі немає жодних перешкод для професійного розвитку, 23% вважають, що у закладі недостатня матеріально-технічна база.
-
92,3% педагогів задоволені освітнім середовищем та умовами праці у закладі, 7,7% (1 вчитель) – незадоволений.
-
77% відповіли, що в цілому психологічний клімат в закладі сприяє співпраці педагогів, 23% відповіли, що співпраця з колегами практично відсутня.
-
13 педагогів, що брали участь в анкетуванні вважають, що керівництво закладу відкрите до спілкування, вони можуть вільно висловлювати свою точку зору, навіть якщо вона не співпадає з думкою керівництва.
Щодо результатів анкетування учнів, то:
-
89% здобувачів освіти зазначили, що їм подобається перебування у школі, 11%, відповіли, що не дуже.
-
90% зазначили, що їм комфортно у закладі освіти, 10% відповіли, що не дуже комфортно.
-
93% здобувачів освіти стверджують, що вони почувають себе безпечно у закладі освіти, 7% - здебільшого ні.
-
92 % учнів зауважили, що не відчувають булінгу у закладі освіти, 4,8% відповіли що до них були поодинокі булінгу та цькування, 3,2 % зазначили, що досить часто відчувають цькування.
-
89% учнів відповіли, що керівництво закладу розглядає їхні звернення, 11 % зазначили, що їм невідомо про можливість звернення.
У анкетуванні батьків взяло участь 53 особи.
-
90,6 % батьків зазначили, що їхня дитина охоче відвідує заклад освіти, 9,4% батьків відповіли, що неохоче.
-
96,2 % зазначили в анкетуванні, що їм вдається поспілкуватися з керівництвом закладу та досягти взаєморозуміння, 3,8% (2 осіб) – дали протилежну відповідь.
-
48 з опитаних батьків задоволені організацією освітнього процесу в школі, 5 батьків переважно незадоволені.
-
86,8% батьків вважають, що учителі справедливо оцінюють навчальні досягнення їхньої дитини, 13,2% вважають, що інколи оцінювання несправедливе.
-
100% батьків задоволені харчуванням дитини у закладі освіти.
-
95,3% батьків у анкетуванні зазначили, що їхні права як учасників освітнього процесу не порушуються, 4,7% – інколи порушуються, але вирішуються.
Адміністрація закладу освіти постійно вивчає потреби учнів та працівників закладу, готує і доводить до відома засновника запити для задоволення потреб закладу освіти та відстежує їх реалізацію. Адміністрація враховує, наскільки матеріально-технічне та фінансове забезпечення сприяє або зменшує можливості для досягнення цілей, які закладено у стратегії розвитку. В.о. директора надає засновнику об’єктивну та актуальну інформацію щодо своїх потреб. Адміністрація закладу освіти систематично оцінює стан матеріальних умов для навчання. Відповідно до стратегії розвитку та у співпраці з засновником заклад освіти підтримує такий стан матеріальних умов, який забезпечує доступ до освіти кожному учневі відповідно до його індивідуальних освітніх потреб.
Стратегічна ціль: ДОВІРА ДО ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Управлінська діяльність спрямована на забезпечення якості освіти на рівні Державних стандартів. В закладі постійно відбувається моніторинг поставлених цілей даною стратегією. Формуються відносини довіри, прозорості, відкритості завдяки роботі веб-сайту закладу, груп у Viber та офіційної Facebook-сторінки ліцею. Здійснюється ефективна кадрова політика, до викладацької діяльності залучені лише фахівці, які постійно підвищують свій професійний рівень. Використовуються онлайн-платформи для професійного самовдосконалення.
Педагоги залучаються до виставок передового педагогічного досвіду.
Здійснюється стимулювання професійної майстерності вчителів. Управлінські рішення приймаються на основі конструктивної співпраці, взаємодії з місцевою громадою, враховуються пропозиції учасників освітнього процесу.
Як в.о. директора ліцею у роботі з працівниками дотримуюся партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Моніторинг здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва у закладі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, поважливе, рідко з наказом. У зв'язку з цим, я надаю колегам більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей.
Стратегічна ціль: Зміцнення матеріально-технічної бази ЛІЦЕЮ
Право на якісну освіту в безпечних і нешкідливих умовах може бути реалізоване за умови достатньої матеріально-технічної бази та ефективного її використання.
Зазначу, що поставлені на 2023-2024 н. р. завдання щодо створення комфортних та безпечних умов для навчання учнів виконано не в повній мірі, але є багато чого зробленого (за фінансування відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Божедарівської селищної ради):
-
Вжиті відповідні заходи із посилення безпеки;
-
Косметичний ремонт в укритті;
-
Косметичний ремонт санвузла;
-
Ремонт шкільного автобусу;
-
Придбано матеріали для підготовки закладу до нового навчального року;
-
Придбано папір офісний – 10 уп.;
-
Придбано господарські товари (туалетний папір, сухі рушники, миючі засоби, рідке мило тощо);
-
Придбано 2 комплекти мультимедійного обладнання (мультимедійний проектор, маркерна дошка для мультимедійного проектору);
-
Придбано мотокосу та приладдя до неї (волосінь, диск тощо);
-
Придбано наочність та приладдя для кабінету географії і біології;
-
Придбано індивідуальний навчальний комплект А для уч. 1-4 кл. з рюкзаком - 5 шт.;
-
Придбано індивідуальний навчальний комплект В для уч. 5-11 кл. з рюкзаком - 1 шт.;
-
Придбано шкільні ранці -10 шт.;
-
Придбано шкільну та спортивну форму для дитини-сироти;
-
Новорічні подарунки для учнів 1-4 класів.
Також, усі учні нашого ліцею, отримали спонсорські новорічні подарунки від засновника та керівництва ТОВ “АП “Агросвіт “ та здобувачі освіти 1-6 класів шоколадки до Дня Святого Миколая від директора ТОВ «Агрофірма «Вікторія».
Учні, родини яких знаходяться у складних життєвих обставинах, отримали також новорічні подарунки від засновника ліцею.
Санітарний стан території ліцею та приміщень – задовільний. Адміністрація намагається забезпечувати життєдіяльність та організацію навчально-виховного процесу необхідним матеріалом, меблями, наочністю відповідно до сучасних вимог.
Стратегічна ціль: ПАРТНЕРСТВО В ОСВІТІ. РОЗБУДОВА ГРОМАДСЬКО-АКТИВНОГО ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
З метою впровадження в життя закладу освіти державно-громадської моделі управління у закладі залучаються до управління такі органи: рада профілактики правопорушень; батьківський актив; адміністрація закладу освіти; педагогічна рада; профспілковий комітет; органи учнівського самоврядування.
Державно-громадське управління в освітньому закладі базується на принципах: демократичності; прозорості управлінських рішень; колегіальності; делегуванні повноважень; громадського обговорення важливих питань життя ліцею; звітності директора перед шкільною громадою та засновником.
Адміністрація закладу в партнерстві з органами місцевого самоврядування спрямовує свою діяльність на пошук ресурсів для розвитку закладу, на вирішення проблем в межах їх повноважень. Вчителі закладу освіти беруть участь у роботі органів місцевого самоврядування, громадському житті.
Таким чином, планові заходи у 2023-2024 н. р. були реалізовані в повній мірі. Наш заклад освіти готовий відчинити двері для учнів…! Під час війни ми всі розуміємо, що проблемою для учнів є дистанційне навчання через недостатній рівень мотивації, самоорганізації, соціалізації, спілкування з однолітками. Діти сумують за живим спілкуванням! Очне навчання — це в першу чергу емоційний інтелект. Це емоції, яких учні були позбавлені усі ці роки.
Ми також розуміємо, що найголовніше зараз – це є безпека учнів!
Дякую учням, батькам за розуміння, підтримку, конструктивну критику.
Дякую педагогам, які просто розривалися у своїх розкладах, формах навчання, але наповну викладалися на уроках заради майбутнього наших дітей, заради нашого з вами майбутнього!
Висловлюю щиру подяку за співпрацю: учням – за бажання вчитися, учителям — за творчість, за любов до своєї професії; батькам — за допомогу, розуміння, підтримку і сподіваюсь на подальшу плідну співпрацю; технічному персоналу за їх щоденну працю, за чистоту в навчальному закладі та на території ліцею. Я вірю в наш навчальний заклад, захоплююся його талановитими особистостями: учнями, вчителями, випускниками, які примножують справу нашого ліцею.
Вірю у швидку перемогу, без повітряних тривог, без блекаутів, без війни.
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!